Yrd. Doç. Dr. Rukiye Hayran

Yrd. Doç. Dr. Rukiye Hayran

Assistant Professor Dr.

Merhaba ben Uzman Doktor Rukiye Hayran,

1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesinden Tıp Doktoru olarak mezun oldum.

İki yıllık mecburi hizmetimi Kocaeli merkez santral sağlık ocağında pratisyen hekim olarak tamamladım.

1986 Aralık’ta Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalında Psikiyatri ihtisasıma başladım. 1992 Şubat ta ihtisasımı tamamladım. Psikiyatri ihtisasım süresinde ve sonrasında bir yıl boyunca Çocuk Psikiyatrisi Birimi’nde çalıştım, ardından Manisa Ruh Sağlığı Hastanesinde psikiyatri uzmanı olarak görev aldım. Üç yıl uzmanlık yaptığım bu dönemde, haftada iki kez Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Çocuk-Ergen Psikiyatri çalışmaya devam ettim.

Psikiyatri eğitimim sürecinde 6 yıl Psikodrama Grup Terapisi eğitimimi tamamladım.

Sonrasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Psikiyatri Uzmanı olarak görev aldım. Şizofreni ve Bipolar hastaların bulunduğu yataklı servislerde ve ayaktan tedavi kıliniğinde uzman ve baş asistan olarak çalıştım. Psikiyatri asistanlarının eğitimi için eğitim toplantıları, çalışma grupları, seminerler, vaka sunumları hazırladım. Bir çok ulusal ve uluslar arası kongre ve toplantılara katıldım, bildiriler sundum. Aynı zamanda Evlilik ve Aile Terapileri Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin yöneticisi olarak, 10.000 den fazla aile ve çiftin terapisini ve cinsel terapilerini yürüttüm. Bu süreçte dört yıl boyunca Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği’nde Aile Terapileri eğitim ve süpervizyon çalışmalarına katıldım. 10 yıla yakın bir süre de aynı derneğin yönetim kurulu üyesi olarak başkan yardımcılığını yaptım.

2000-2004 eğitim yılları arasında YÖK ve Sağlık Bakanlığı onayı ile Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Ruh Sağlığı dersleri vermek üzere konuk öğretim görevlisi olarak çalıştım. Bu sürede birçok öğrenci tezi ve araştırmalarına danışmanlık yaptım. Okan Ünversitesi Hemşirelik Yüksek Okulunda Ruh Sağlığı ve Hastalıkları dersini verdim.

2004-2006 yılları arasında 2 yıllık bir süreçte 1884 vakfını katkıları her ay bir okulda Ergenlik ve Gençlik Çağı ve Psikolojik Sorunları konulu seminerler verdim, ailelerle work-shoplar yaptım.

Aile ve evlilik sorunları konusunda çeşitli gazetelerde dizi yazılarım ve röportjlarım bulunmaktadır. Yine ruh sağlığı konularında ve aile evlilik ilişkileri konusunda bir çok televizyon kanalında sayısız programlara danışmanlık yaptım, bir çok canlı yayına katıldım. TRT1, Kanal D, ATV, TV 8, Kanaltürk, Fox TV, 360 TV, Habertürk, Star TV bunlardan bazılarıdır.

Profesyonellere, ilaç firması temsilcilerine günlük yaşamın stresleri ve başa çıkma yolları ve Pozitif Psikoterapi; yaşamda denge konusunda seminerler verdim, work-shop lar yaptım.

Son olarak, Nisan 2006’da 22 yıllık çalışma hayatımın sonunda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden emekli oldum.

2013-2020 yılları arasında Işık Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümü öğretim üyesi olarak Lisans ve Yüksek Lisans dersleri verdim

Şimdi ise , Psikiyatrist, Psikoterapist ve Uluslararası eğitici Psikoterapist olarak çalışıyorum.

Dünya Pozitif Psikoterapi Birliği Uluslararası Eğitici Psikoterapist (WAPP International Master Trainer), Uluslararası Transkültürel ve Pozitif Psikoterapi Merkezi İstanbul Merkez Başkanıyım. (International Academy for Positive and Crosscultural Psychotherapy)

Pozitif Psikoterapi alanında sertifikalı eğitimler ve seminerler vermekteyim. www.positum.org

Kişisel bilgiler

 • Doğum Tarihi:15 Nisan 1960
 • Doğum yeri: Erdemli/Mersin/Türkiye
 • Evli ve bir erkek çocuk annesiyim.
 • Türk Tabibler Birliği üyeliği
 • Türkiye Psikiyatri Derneği üyeliği
 • International Family Terapy Association üyeliği
 • World Association of Positive Psychotherapy üyeliği
 • Türkiye Anksiyete Bozuklukları Tedavi ve Araştırma Derneği geçmiş dönem yönetim kurulu üyeliği
 • Çocuk Akıl Sağlığı ve Rehberliği Derneği üyeliği ve geçmiş dönem yönetim kurulu üyeliği
 • Aile ve Evlilik Terapileri Derneği üyeliği
 • Çift ve Aile Terapileri Derneği üyeliği ve önceki dönem yönetim kurulu üyesi